UDTR: Festivalul Interetnic „Primăvara Comunitară“, ediția a XVI-a

Uniunea Democrată Turcă din România (UDTR) organizează sâmbătă, 1 aprilie, ora 12.00, în Sala „Remus Opreanu”din incinta Instituției Prefectului - Județul Constanța, cea de-a XVI-a ediție a Festivalului Interetnic „Primăvara Comunitară”. În acest an, vor reînvia dansurile tradiționale și cântecele de primăvară ansamblurile folclorice: „Delikanlılar”, „Fidanlar”, „Șirinler”, „Kardelen” - toate aparținând UDTR, „Canlar” (UDTTMR - filiala Cobadin), „Elpis” (Comunitatea Elenă „Elpis”), „Dobrogeanca”, „Armânamea” (Centrul Cultural „Elena Roizen” - Ovidiu) și grupul „Malinki” (Școala Gimnazială nr. 38 „Nicolae Tonitza”).

În cadrul festivalului vor fi lansate cărțile „Literatura turcă populară”, autor Emel Emin, și „Rime Orientale”, semnată de Urfet Șachir. Ambele volume sunt bilingve, română-turcă, și sunt publicate de UDTR.

La Festivalul Interetnic „Primăvara Comunitară” sunt așteptați să participe: președintele UDTR, ing. Osman Fedbi, secretarul general, prof. Ervin Ibraim, deputatul Iusein Ibram, muftiul Cultului Musulman din România, Murat Iusuf, secretarul de stat Aledin Amet, reprezentanți ai administrației publice locale și ai Consulatelor Generale din Constanța. Festivalul Interetnic „Primăvara Comunitară” este organizat de comisia de cultură a UDTR, coordonată de Serin Turkoğlu.

vezi toate evenimentele