SPUNE-MI CE-AI FACUT CU BANII

adaptare dupa V. Sigarev

Distributia: Claudiu Bleont, Anca Sigartau si Claudiu Maier

Rasul vindeca orice, sau mai bine spus este cel mai bun tratament; mai ales acum, cand viata noastra, a tuturor, a pendulat intre serviciu si casa, intre restrictii si relaxari temporare, intre cutii cu medicamente luate preventiv si masti in spatele carora doar puteam ghici expresia chipului, intre frica si deznadejde si speranta si incredere.
Dar lumea merge mai departe – incetul cu incetul, pas cu pas, societatea incepe sa iasa din incorsetarea medicala si restrictiile impuse. Pare ca de data asta, la capatul tunelului, chiar se vede luminita…
Despre lumina de la capatul tunelului este vorba si in piesa noastra. Un tunel hipnotic, in care lumina de la capat este speranta unei vieti mai bune, este promisiunea unei intelegeri reciproce, este descoperirea abilitatii de a ne iubi din nou.
Povestea este simpla: Nadejda Petrovna (Anca Sigartau) este disperata. Barbatul ei Boris (Claudiu Bleont) a baut iar si a uitat ce a facut cu banii de salariu. I-au cautat prin toata casa, au rascolit mica lor garsoniera (Nadia si Boris sunt muncitori, el macaragiu, ea brancardiera – traiesc greu, se descurca si mai greu, trag de fiecare rubla). Dupa epuizarea tuturor solutiilor clasice, Nadiei nu-i ramane decat o singura varianta – invitarea unui hipnotizator (Claudiu Maier), ales in urma unui anunt gasit in ziar, care sa-l hipnotizeze pe Boris si sa afle unde a pus banii de salariu.
Si de aici incepe toata nebunia: sub hipnoza incep sa spuna tot ceea ce au facut si ascuns unii de altii, ce parere au cu adevarat unii despre altii, ce vise si sperante au. Dar totul, absolut totul, este un hohot continuu de ras. Situatii imposibil de rezolvat, probleme din trecut, devin motive de disputa si genereaza solutii comice. Inclusiv un final pe care nimeni nu-l anticipeaza.
Asadar un spectacol de teatru care va va provoca, va va bucura si va va arata ca viata e frumoasa si ca poti gasi iubire chiar si la etajul 10 al unui bloc de garsoniere din peninsula Kamtceatka.

Avand in vedere masurile pentru prevenirea contaminarii cu noul coronavirus SARS-CoV-2 și pentru asigurarea desfașurarii activitaților in condiții de siguranța sanitara in domeniul culturii, accesul publicului la reprezentațiile programate in sala Casei de Cultura a Sindicatelor Constanta se va face cu respectarea stricta a urmatoarelor reguli:
* la sosire se va face obligatoriu termoscanarea, iar persoanele care prezinta simptome de infecție respiratorie (tuse, stranut, rinoree) și temperatura mai mare de 37,3 grade C nu vor putea intra la spectacol – recomandat este sa stea acasa;
* accesul in sala va fi permis doar purtand masca (medicala / nonmedicala); aceasta trebuie sa acopere gura și nasul si se va mentine pe toata durata evenimentului (de la intrarea in foayer pana la parasirea cladirii);
* se vor dezinfecta mainile cu dezinfectant, dispenserele fiind montate inante de cele doua intrari ale salii de spectacol ;
* se va respecta cu strictețe randul și locul indicate pe bilet, intre spectatori existand un loc liber care va fi marcat cu o banda ;
* se va mentine distanța fizica conform marcajelor in zonele de acces la toalete și la intrarea/ ieșirea din sala;
* pentru a evita aglomerarea zonelor de intrare in sala, spectatorii sunt rugați sa ajunga mai devreme, accesul fiind permis cu cel puțin 30 de minute inainte de inceperea spectacolului, fara a stationa in foayer;
* iesirea din sala se va efectua incepand cu randurile cele mai apropiate de ușile de evacuare;
Se interzice spectatorilor consumul de alimente și bauturi in incinta salii de spectacol, cu excepția lichidelor ambalate individual;

DIN RESPECT PENTRU ARTISTI ȘI  SPECTATORI !

DUPA INCEPEREA SPECTACOLULUI LOCURILE IȘI PIERD VALABILITATEA.

DIN RESPECT PENTRU NOI!

VA RUGAM CA LA INTRAREA IN SALA  SA RENUNTATI LA GUMA DE MESTECAT, PENTRU A NU MAI FI "NEVOITI"SA O LIPITI DE FOTOLII (HUSE),  IAR LA TERMINAREA SPECTACOLULUI SA VA LASATI AMBALAJELE IN COSURILE DE GUNOI EXISTENTE IN FOAYER.

VA MULȚUMIM PENTRU INȚELEGERE!

Pret bilet: 85 si 100 lei

vezi toate spectacolele