Urmatorul spectacol
Joi, 01 Ianuarie 1970
FEMEIA CARE SI-A PIERDUT JARTIERELE

Femeia care si-a pierdut jartierele

de Eugène Labiche
traducerea si adaptarea Silviu Purcarete

Regia si scenografia: Silviu Purcarete

Distributia: Horatiu Malaele, George Mihaita, Mihaela Teleoaca/Dorina Chiriac

Silviu Purcarete “distileaza” comicul bulevardier al lui Labiche printr-o scenografie fantomatica si miscatoare, cu dulapuri care se deplaseaza singure, sugerand inconsistenta valorilor burgheze de la mijlocul secolului al XIX-lea (dar si a celor contemporane, in care casatoria a devenit o simpla tranzactie). Comicul clasic capata perspective suprarealiste, mergand pana la absurd (de exemplu, candelabrul care coboara pentru ca Gaspard sa poata agata jartiera, mana acestuia care ramane prinsa in usa dulapului si dupa ce el iese din dulap etc.).

Piesa, in varianta regizorala a lui Purcarete, s-a jucat cu mare succes in Franta, la Limoge, in urma cu 12 ani. Horatiu Malaele, care se afla si atunci in  distributie, si-a sustinut rolul in limba franceza. Pe langa Malaele, a mai fost pastrat, in actuala montare de la Teatrul de Comedie, si vechiul mobilier.

Pret bilet: 80 lei

© Casa de Cultura a Sindicatelor CONSTANTA Prima pagina | Oaza de cultura | Organizare cursuri | Sali pentru inchiriat | Despre noi | Contact